Op zondag 5 januari met 32 groepen, verlichte bloemen, sfeer, dans, zang en gemoedelijkheid
Vervolg van voorpagina
Koor L’Esprit is in de Tilburgse Sterrentocht overigens ook herkenbaar aan de muzieknoten als zelfgebouwde lichtsculpturen. Voor in het oog lopende nieuwgebouwde lichtobjecten zorgt dit jaar ook De Zonnebloem. De vrijwilligers van deze vereniging met in de gemeente Tilburg vijftien afdelingen zetten er zich voor in dat mensen met een fysieke beperking ‘de deur uitkomen’, aldus bestuurslid Corin Sweegers. “We hebben met een grote groep vrijwilligers een heel boeket zonnebloemen als lichtsculpturen gemaakt. “We willen laten zien dat we de boodschap van ‘saamhorigheid’ van de Tilburgse Sterrentocht ten volle onderschrijven.”
Nog heel veel meer
Deze nieuwe lichtsculpturen zijn slechts een zeer beknopt overzicht. Er zijn nog veel meer groepen die hiermee voor de dag komen tijdens de Tilburgse Sterrentocht op 5 januari. En er is nog zoveel meer aan nieuwe dingen te beleven. Een paar voorbeelden. Frederike Luijten draagt een speciaal gedicht over de Tilburgse Sterrentocht voor. Ze wordt daarbij begeleidt door een aantal schoolkinderen. Spectaculair zijn de verlichte steltlopers die voorop gaan in de Tilburgse Sterrentocht. Die wordt dit jaar afgesloten door Dutch Pipes and Drums, een van de meest iconische muziekgroepen van Tilburg. Deze groep werd in 1953 in Tilburg opgericht naar het voorbeeld van de doedelzakspelende Schotten die Tilburg hadden bevrijd. Dat is dit jaar tachtig jaar geleden.
Voorzitter Hennie van Schooten: “En zo komen Tilburgse traditie, Tilburgse geschiedenis en Tilburgse cultuur mooi samen in de Tilburgse Sterrentocht.”
---
Storytellers vertellen verhaal Tilburgse Sterrentocht
De Tilburgse Sterrentocht is een culturele parade met een heel eigen, typisch Tilburgs en eeuwenoud verhaal. Hoe is dit verhaal ontstaan? Waar gaat het over? Welke idealen spelen de hoofdrol? Al deze elementen worden verteld door vier ‘Storytellers’. Zij staan op vier plaatsen langs de route: Willemplein, Monumentstraat, Heuvelstraat, Pieter Vreedestraat, Pieter Vreedeplein, Heuvel, Heuvelstraat, Stadhuisplein, Stadhuisstraat, Willemplein. De vier verhalenvertellers worden bijgelicht door fakkels. Zo zijn ze ook herkenbaar. Bij de Tilburgse Sterrentocht draait immers alles om licht. Een van de Storytellers is Miriam Wijnen (foto). Zij is ‘puppeteer’ van beroep. De poppenspeelster vertelt haar verhaal door middel van poppenspel. Ze staat bij de Febo, hoek Heuvelstraat/Willem II-straat. De storytellers zijn als smaakmakers al een uur voor aanvang van de Tilburgse Sterrentocht actief. Een aanrader: foto Wiel Wijnen.
---
Zingende kinderen met primeur op podium
Zingende kinderen, wie wordt daar niet enthousiast van!? Het groepje kinderen dat voorafgaand aan de Tilburgse Sterrentocht op het podium voor de deur van het Paleis Raadhuis optreedt is helemaal om blij van te worden. De kinderen zingen letterlijk een primeur. Dat zit zo. Ofschoon Tilburg zich rijk weet met een aantal succesvolle kinderkoren, wordt er toch steeds minder door kinderen samen gezongen. De culturele organisaties Factorium en Art-fact proberen daar verandering in te brengen. Ze hebben een project onder leiding van Carla Wijnen opgezet om schoolkinderen weer samen aan het zingen te krijgen. Daar doen vier scholen uit alle Tilburgse windstreken aan mee. Elke school heeft een koortje. Uit deze koortjes is speciaal voor de Tilburgse Sterrentocht een gezamenlijk koor van ongeveer 25 kinderen samengesteld. En dat koor treedt voor de eerste keer op als opwarmertje van de Tilburgse Sterrentocht. Een van de liedjes die ze zingen is ‘Ik droom’. Dit lied is speciaal voor de Tilburgse Sterrentocht 2025 geschreven en gecomponeerd door Tilburgse Louise Donker. De foto van de zingende kinderen is gemaakt door Jedrek Nadobnik. Je kunt ze live zien en horen op het podium waar nog meer optredens zijn voorafgaand- en na afloop van de Tilburgse Sterrentocht.
---
Nieuw verlicht vaandel voorop in Tilburgse Sterrentocht
Een van de nieuwe elementen in de Tilburgse Sterrentocht op 5 januari is een nieuw vaandel. Het wordt op het podium voor de deur van het Paleis Raadhuis onthuld door wethouder Marcelle Hendrickx. Zij vertegenwoordigt dit jaar het gemeentebestuur bij de Tilburgse Sterrentocht. Marcelle Hendrickx - die per 1 februari stopt als wethouder - is ook een van de zogeheten ‘Sterduwers’, een groep mensen die de enorme verlichte ster in de Tilburgse Sterrentocht voortduwt.
Het vaandel is een ontwerp van de Tilburgse kunstenares Truus de Kanter. Zij is een van de bekendste textielkunstenaressen van Tilburg. Ze ontwierp (en maakte) onder meer het kleed van het Mariabeeld in de Hasseltse Kapel en van de ‘Driekoningin’ - een kleurrijke jurk van stoffen uit alle delen van de wereld. Deze ‘Driekoningin’ loopt mee in de Tilburgse Sterrentocht als symbool van gelijkwaardigheid. Truus de Kanter werkte tientallen uren als vrijwilligster aan het nieuwe vaandel. Het ontwerp is een en al symboliek. Zo zie je links de Driekoningen met boven hen de Driekoningin. De figuurtjes recht stelt de gemêleerde Tilburgse samenleving voor.
Weefclub Goirle
Het verlichte vaandel is gemaakt door de Weefclub Goirle, een onderdeel van Atelier ’78 in cultureel centrum Jan van Besouw. De weefclub telt 27 leden, op één man na allen vrouw. Een zevental leden werkte gedurende de zomer aan het weven van het vuurrode doek waarvan het vaandel is gemaakt. Een van de wevers noemt het ‘een belangrijke klus waaraan we met heel veel plezier samen hebben gewerkt’. Het vaandel is een nieuw element in de Tilburgse Sterrentocht. Hiermee wordt teruggegrepen op de vaandeltraditie die in Tilburg altijd heel sterk is geweest. Ooit had elke parochie, organisatie of beroepsvereniging een eigen vaandel waarmee men tijdens optochten en processies getuigde van de aanwezigheid
Het nieuwe vaandel wordt helemaal vóórin de Tilburgse Sterrentocht meegedragen. Dat wordt gedaan door MBO-studenten van de Yonder artiestenopleiding in Tilburg. De jongeren hebben er een prachtige act van gemaakt. Ga dat zien…!
---
Breng speelgoed mee!
Bezoekers van de Tilburgse Sterrentocht worden gevraagd om speelgoed mee te brengen. In de parade rijden bakfietsen mee. Daar kan het speelgoed op worden gelegd. Het speelgoed is bestemd voor de Tilburgse Speelgoedbank. Zowel de Tilburgse Speelgoedbank als de Tilburgse Sterrentocht zijn initiatieven van de Stichting Het Vierde Geschenk.