Stoere sleepboten, twee rijen dik aan de zuidelijke kade van de Piushaven, en een muzikaal programma in het aangrenzende Vendelierspark. Dat is wat bezoekers te wachten staat in het weekend van 21 en 22 juni tijdens het Sleepbootfestival Piushaven.

Na het grote havenfeest 'Honderd Jaar Piushaven' twee jaar geleden, is het nu tijd voor een nieuw nautisch festijn: een Sleepbootfestival. Dertig historische sleepboten varen uit alle hoeken van Nederland naar Tilburg. Het zijn sleepboten met pensioen die liefdevol in de vaart worden gehouden door hobbyisten.

De sleepboten varen zaterdag 21 juni aan het begin van de middag in colonne de Piushaven in en blijven tot en met zondag afgemeerd aan de zuidkant van de haven (Tamboerskade). Bezoekers kunnen veel schepen ook van binnen bekijken. In de machinekamers staan indrukwekkende motoren en de schippers vertellen met passie over hun trotse bezit.

Festival

Om het havenfeest compleet te maken, verandert het aangrenzende Vendelierspark in een festivalterrein waar het aangenaam toeven is. Zowel zaterdag als zondag is er een middag- en avondprogramma met onder meer coverbands, singer-songwriters, een zeemanskoor en muzikale brugwachters. De slotact zaterdagavond is Attacca, een Tilburgse band die zeer dansbare polka speelt. Ook zondagavond is het feest met de Brabantse folkrockgroep Squander Squad.

Ook de andere artiesten komen uit Tilburg of nabije omgeving. Zoals de Onze Lieve Vrouwen Kapel die zondagmiddag speelt op het dek van sleepboot Atina III. Op de vlonders naast restaurant RAK treden onder meer popkoor Prestige, Surinaams koor Pramisi en het zeemanskoor Nooit te Water op.

Natuurlijk is er plek aan de kade voor foodtrucks, barretjes en kinderspelen. Het belooft een heerlijk zomers evenement te worden in het weekend met het meeste daglicht van het hele jaar.

Stoomsleper

Een speciaal sleepboottreffen kende de Piushaven nog niet eerder. Dat terwijl Nederland de grootste vloot historische sleepboten ter wereld heeft. Met bedrijven als Smit Tak en Wijsmuller bouwde ons land een grote naam op in de zeesleepvaart.

In de Piushaven blijft het bij sleepboten voor de binnenvaart. Zoals Jan de Sterke, een varend monument van meer dan honderd jaar oud. Het is een kolen-gestookte stoomsleper. Dit schip wordt door vrijwilligers in de vaart gehouden en is ook van binnen te bekijken.

Een kijkje waard is ook de Atina III. Die werd na de tewaterlating in 1941 direct door de Kriegsmarine in beslag genomen. De Duitsers zetten het schip in als patrouilleboot op de Oostzee. De oorlogsbuit keerde na de oorlog terug en werd in oude luister hersteld. De Atina komt vanuit thuishaven Veere naar de Piushaven.

Niet af

De Piushaven komt van ver. Twintig jaar geleden lag het gebied er sterk verwaarloosd bij. Demping dreigde. Maar nu is het de trots van Tilburg met in ere hersteld industrieel erfgoed, een museum- en passantenhaven, een kade vol terrasjes en veel nieuwe woningen. De populariteit van het gebied is mede te danken aan havenfeesten, zoals het grote eeuwfeest in 2023.

Er wordt nog steeds flink gebouwd. Tussen het Aabe-terrein en de haven komt het Fabriekskwartier, een compleet nieuwe wijk. De verouderde flat aan de kop van de haven gaat volgend jaar plat, om ruimte te maken voor moderne woonblokken. En na de moeilijke coronaperiode veert ook de horeca nu weer op met nieuwe ondernemers. De Piushaven is nog lang niet af, maar al wel herboren.

Digitaal toegankelijk

Niet iedereen is kwiek genoeg om een sleepboot te beklimmen. Daarom zijn in samenwerking met Tilburg Toegankelijk filmpjes en interviews gemaakt aan boord van twee sleepboten: de Spes en de Poolster. Zo kan iedereen digitaal toch een mooie indruk krijgen van het interieur en de machinerie van een sleepboot.

De filmpjes staan op www. sleepbootfestivalpiushaven.nl