Wie in 1988 vanaf de Korte Heuvel richting de splitsing van de Tivolistraat en de Sint Josephstraat keek, zag daar geen monumentaal pand of gezellig terras, maar een eenvoudig parkeerterrein. Fotograaf Ad de Bont legde vanuit de Sint Josephstraat deze plek vast voordat het parkeerterrein zou verdwijnen.
Door John Geerts/Tilburgers.nl
Lang voordat er auto’s parkeerden, lag deze locatie op de cruciale splitsing van de oude Bosscheweg (nu Tivolistraat) en de Oisterwijksebaan (nu Sint Josephstraat). Op dit strategische punt stond herberg ‘De Pijl’.
Het gebouw fungeerde als een belangrijke pleisterplaats voor voerlieden die met hun vrachten en karren onderweg waren tussen handelssteden zoals Den Bosch, Tilburg en Breda. Kooplui en reizigers stopten er om te rusten, te eten en hun paarden te verzorgen.
‘Belle Vue’
Omstreeks 1900 was het pand in handen van smid Hubertus Spieringhs. Na zijn overlijden werden de bezittingen van de familie in oktober 1910 door notaris Maas geveild. Het werd omschreven als een “schoon geheel uitmakende voor hotel en koffiehuis op uitmuntende stand”.
Fabrikant Petrus Lombaers kocht het gehele complex. Hij verhuurde ‘De Pijl’ aan Cornelis Hermans, die de zaak omdoopte tot Pension Café-Restaurant Belle Vue. Daarmee kreeg het pand een meer voorname uitstraling.
De eigenaren door de jaren heen: rond 1900: Eigendom van smid Hubertus Spieringhs; deels verhuurd aan schoensnijder en logementhouder J. Weber. 1910: Verkocht aan fabrikant Petrus Lombaers. Huurder Cornelis Hermans start café Belle Vue. 1932: Hermans verhuist naar café Central op de Heuvel. Cornelis van de Weijdeven neemt Belle Vue over. 1950: Van de Weijdeven stopt met de horecazaak.
Sloop
In 1955 viel definitief het doek voor het gebouw. Na een brand werd het pand gesloopt en vanaf 1956 (tot 1990) ingericht als parkeerterrein.
Toen Ad de Bont in 1988 zijn foto maakte, was de hoek al meer dan dertig jaar in gebruik als openbare parkeerplaats. De omgeving was in die tijd veel anders dan de levendige straat van nu: vlak naast het terrein, op de Korte Heuvel, bevond zich bijvoorbeeld de Automatiek La Côtelette, geliefd bij Tilburgers om hun nierbroodjes en kalfskroketten. Helemaal aan het begin van de straat zat nog een slijterij en een restaurant.
Appartementencomplex
Het parkeerterrein bleef uiteindelijk tot 1990 bestaan. In 1995 verrees er een nieuw appartementengebouw. Als eerbetoon aan het café dat er tot 1955 stond, kreeg het nieuwbouwcomplex de naam Bellevue. Zo blijft de herinnering aan het vroegere café levend in het Tilburgse straatbeeld.
