Maar viert jubileum ‘gewoon’ in Tilburg
Tilburger Joey Bruers, tevens bassist van Up the Irons, is oprichter en vast bandlid van Maiden uniteD.
Het is uniek in de wereld van de popmuziek: een band met steeds wisselende samenstellingen die de wereld als een olievlek aan het veroveren is. Nog unieker: het muzikale genootschap doet dat met ‘kampvuur-versies’ van bekende en mindere bekende Iron Maiden-songs. Op 19 december vindt het 15-jarig jubileumconcert ’15 Trooper Salutes’ plaats in de Concertzaal in Tilburg.
Door Marcel Donks
Het leven van Tilburger Joey Bruers staat in het teken van muziek; Iron Maiden muziek om precies te zijn. Hij begon 27 jaar geleden als bassist in de tributeband Up the Irons en was 15 jaar geleden grondlegger van Maiden uniteD, een akoestische interpretatie van de nummers van de Engelse hardrock-band. “Toen ik de muziek van Iron Maiden zelf als muzikant ben gaan spelen, ontdekte ik vrij snel hoe geweldig goed die nummers in elkaar zitten. Natuurlijk zong ik als klein manneke alles al wel mee; ik werd als 8-jarige verliefd op de muziek van Maiden. Maar dat die nummers zo vernuftig in elkaar zaten, wist ik toen nog niet.”
Fragiel
Joey ging met de nummers aan de slag en ging alle sporen en instrumenten vakkundig ontleden. Zijn ontdekking: de nummers blijven kaarsrecht overeind in een akoestische, fragiele setting, weliswaar uitgaande van de basis van het origineel. Als organisator van de Iron Maiden fanclubdag was Joey zo’n vijftien jaar geleden jaarlijks verantwoordelijk voor de programmering. Hij wilde een keer wat nieuws proberen en besloot zijn idee concreet te maken.
Joey benaderde wat collega-muzikanten uit andere bands en legde de door hem uitgewerkte en gearrangeerde akoestische versies voor. Het bleek een schot in de roos. “Waar ik in het begin zelf muzikanten moest vragen, krijg ik nu regelmatig de vraag van collega’s of ze een keer mee mogen doen. Dat is ook precies het idee van ‘uniteD’: het delen van de passie voor Iron Maiden met andere collega’s en met het publiek. Er hebben zelfs al wat bandleden van Iron Maiden zelf meegedaan. Ze ondersteunen ons project ook, juist omdat het geen imitatie is van wat ze zelf doen.”
Inmiddels heeft Maiden uniteD al heel wat albums op haar naam staan en worden er uitverkochte concerten gegeven in Europa, maar ook in landen als Japan en Australië. Maiden uniteD verovert de wereld, maar viert haar 15-jarig jubileum ‘gewoon’ in Tilburg. Op vrijdag 19 december beleeft de ’15 Trooper Salutes’ tour haar hoogtepunt met de ‘XXL finale’ in de Concertzaal in Tilburg inclusief special guests.
Meer info op www.maidenunited.com.