Op 8 oktober vanaf 17.45 uur is in Cinecitta in Tilburg een film te zien over femicide. In de film komen ook twee nabestaanden aan het woord. Juul Engel is de zus van de vermoorde Yke Engel uit Tilburg die met 38 messteken om het leven werd gebracht door haar huisgenoot omdat hij dacht dat ze hem uitlachte. Daarnaast wordt de Tilburgse Silvana van Ginneken geïnterviewd. Zij is de beste vriendin van Gea Godwaldt uit Made die door haar partner is vermoord omdat ze wilde scheiden.
In Nederland worden volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek jaarlijks meer dan veertig vrouwen vermoord, een groot deel daarvan valt onder femicide. Het is volgens deskundigen belangrijk dat mensen de aanloop naar femicide beter herkennen, er meer voorlichting komt over genderrollen en gelijkwaardigheid tussen mannen en vrouwen en dat er goed beleid wordt gemaakt om het probleem aan te pakken.
Giftige relatie
"Veel mensen zitten in een giftige relatie en het is soms moeilijk om daaruit te komen. Femicide komt niet uit het niets. Het kent een lange aanloop van rode vlaggen die je niet altijd herkent als betrokkene. Vaak worden slachtoffers geïsoleerd en is er sprake van intieme terreur."
Beleid
"Naast landelijk beleid, dat in de maak is, zijn gemeenten bezig met het vormgeven van een aanpak tegen femicide. In Brabant zijn er grote verschillen. Bij sommige gemeenten staat het nog niet op de kaart. Tilburg is hard bezig met een aanpak en wordt door sommige instanties in de regio gezien als voorloper in de bestrijding van vrouwenmoord. Maar in de praktijk moet er nog veel gebeuren."
In de film komen ook instanties als Feniks, Sterk Huis, gemeente Tilburg en de politie aan bod. De documentaire 'Niet uit het Niets' is gemaakt door twee Brabantse makers: Marleen Kuijsters uit Tilburg en Floor Foole uit Eindhoven. Na de vertoning is er ook een nagesprek. De film is mogelijk gemaakt door een bijdrage van het Tilburgs Mediafonds. Kaarten zijn verkrijgbaar via floorfoole@outlook.com
