In Tilburg en de dorpen eromheen bevinden zich een flink aantal volks- en moestuinen. Tijdens de Maand van de Geschiedenis (oktober), met als thema ‘Natuurlijk’, krijgen zij ruim aandacht vanuit Stadsmuseum Tilburg en Regionaal Archief Tilburg. Tuinders met een volkstuin of moestuin worden geportretteerd met hun tuin én hun oogst. In het TijdLab in de Bibliotheek LocHal is dit als een expositie te bekijken vanaf 7 oktober.

Tilburg kent een lange geschiedenis van volkstuinen. In 1939 werd aan de Hoefstraat de eerste volkstuin opgericht door een frater. Bloemen telen was de hoofdzakelijke bezigheid van de tuinders. Na twee jaar gooide de Duitse bezetter roet in het eten en werd deze tuin ontbonden. Aan de zuidkant van de stad werd in 1942 een complex met volkstuinen gerealiseerd. De voedseltekorten tijdens de Tweede Wereldoorlog zorgden voor een behoefte bij arbeidersgezinnen om extra voedsel te kunnen verbouwen. Hieruit ontstond de Volkstuindersvereniging Tilburg aan het Leijpark. Burgemeester Van de Mortel en frater Silvius Mutsaers (CMM) stonden aan de basis van deze vereniging, die nog steeds bestaat.

OVAT

Ruim 80 jaar later zijn er ruim 20 tuinverenigingen en -initiatieven. Veertien daarvan zijn verenigd in de OVAT: Overkoepelende Vereniging van Amateurtuinverenigingen Tilburg. Die behartigt sinds 1995 de belangen van de aangesloten verenigingen.

Medewerkers van Stadsmuseum Tilburg en Regionaal Archief Tilburg doken de geschiedenis en de archieven van de tuinen in. Zij zochten contact met de tuinders, en tekenden hun verhalen op. Fotografe Maria van der Heyden legde de tuinders vast op de foto. Deze verhalen en foto’s te bekijken in het TijdLab (Bibliotheek LocHal, Burgemeester Brokxlaan 1000 in Tilburg). De expo is te zien van dinsdag 7 tot en met vrijdag 31 oktober.

Wandeling

Vrijdag 10 oktober is er een wandeling door Bloementuin Sint Franciscus, één van de oudste volkstuinen van de stad (aanmelden via stadmuseumtilburg.nl). Regionaal Archief Tilburg brengt in deze maand een podcast uit over een bijzonder natuurgebied vlakbij Hilvarenbeek: Landgoed Gorp en Roovert. Het is een bekend wandelgebied met een boeiende geschiedenis. Ook het archief van de Vereniging van Natuurliefhebbers zal deze maand in de spotlight worden gezet op de website van Regionaal Archief Tilburg.

Oogstsoep

Op zaterdag 25 oktober zal in het gebouw van Regionaal Archief Tilburg een flinke pan ‘oogst-soep’ gemaakt worden van de groenten die in de moes- en volkstuinen gekweekt wordt. Zo komen de smaken uit de Tilburgse grond samen. Proeven? Hou de websites regionaalarchieftilburg.nl en stadsmuseumtilburg.nl dan in de gaten voor het laatste nieuws!