Stap even in een tijdmachine en stel je voor dat je rond 1939 op de kasseien van de Veldhovenstraat in Tilburg staat. De lucht is nog weids en de bomen van het Wilhelminapark vormen een zachte groene streep aan de horizon. Dankzij deze bijzondere opname van fotograaf Schmidlin kunnen we bijna tachtig jaar later nog steeds proeven van de sfeer in een buurt die toen volop in beweging was. Het is een tijdsdocument van een stad die haar landelijke wortels langzaam verruilde voor de dynamiek van de industrie.

Door John Geerts/Tilburgers.nl

De geschiedenis van deze plek begint veel eerder dan de uitvinding van de camera. Al in de veertiende eeuw werd er gesproken over ‘De Veldhoven’. In die tijd was Tilburg een verzameling van zogenoemde herdgangen: groepjes boerderijen die rondom een centraal, driehoekig plein lagen. Het huidige Wilhelminapark is daar de directe erfenis van. Het is fascinerend om te bedenken dat de bochtige routes waar we vandaag de dag met de auto of fiets doorheen manoeuvreren, zoals de Hasseltstraat en de Veldhovenring, honderden jaren geleden al zijn gevormd door de grillige lijnen van het natuurlijke landschap.

Van weide naar werkplaats

Vanaf het midden van de negentiende eeuw begon het gezicht van de omgeving drastisch te veranderen. Waar eerst koeien graasden en akkers bloeiden, verschenen plotseling textielfabrieken en lakenweverijen. De bedrijvigheid nam toe en daarmee ook de behoefte aan vertier en handel. Herbergen en brouwerijen openden hun deuren voor de arbeiders en kooplui. De landelijke rust maakte plaats voor de motoren van de vooruitgang, een transformatie die op de foto uit 1940 nog steeds voelbaar is.

Op de foto kijken we in de richting van het Wilhelminapark, met de Deken Sandersstraat als eerste zijweg aan de rechterkant. Aan de linkerzijde vallen twee statige panden op die in 1928 werden gebouwd. Deze gebouwen op nummer 124 en 126 staan er tegenwoordig nog steeds en vormen een mooi ankerpunt met het verleden. Waar men vroeger wellicht even stilstond om de etalages te bewonderen, vinden we daar nu cafetaria Toscane en Boetiek Pantheon.

In de details in het straatbeeld zien we een aantal winkels. Rechts op een zijgevel pronkt een enorm reclamebord van Unox en aan de linkerkant zien we mensen poseren voor de winkel van de firma J. van Oers IJzerwaren.

De geboorte van de ring

Hoewel we de straat nu kennen als de Veldhovenring, was dat niet altijd de naam. Tussen 1900 en 1962 stond de weg simpelweg bekend als de Veldhovenstraat. Pas in de vroege jaren zestig kreeg de route haar huidige naam, toen de straat werd samengevoegd met delen van het Wilhelminapark en de Molenstraat om een modernere verkeersader te vormen.