Zondag 30 juni is er vanaf 11.00 uur een rondleiding over de Monumentale Joodse begraafplaats in Oisterwijk. Stadsgids Yvonne van Bilsen vertelt over de Joodse gemeenschap die hier in 1748 een begraafplaats stichtte, diep verscholen in de bossen.
Hoe kon een aantal mensen in die tijd hier in Oisterwijk een Joodse gemeente oprichten met een eigen synagoge in de Kerkstraat? Het staat allemaal beschreven in de Pinkas door een Poolse arts Jekoetiël Suskind. Hij werd vanuit Amsterdam aangesteld als rabbijn van de Joodse gemeenschap in Oisterwijk. Hij was zelfs opperrabbijn. De manuscripten die hij schreef zijn bewaard gebleven in de Bibliotheek Rosenthaliana in Amsterdam. Yvonne vertelt over markante joodse inwoners uit Oisterwijk en omgeving die hier begraven liggen en over de gebruiken en rituelen bij een begrafenis.
Restauratie
De begraafplaats is nog steeds in gebruik en is de laatste jaren vakkundig gerestaureerd door Nico de Bont uit Vught. De Stichting Behoud Joodse begraafplaats Oisterwijk heeft de begraafplaats ook toegankelijk gemaakt voor het publiek. Het is een indrukwekkend Rijksmonument. De rondleiding duurt 1,5 uur. De kosten bedragen € 5. Aanmelden kan via 06-55152675 of via de website www.jb-oisterwijk.nl
