Ze werden in 1985 opgericht door de - naar verluidt - bijzonder geliefde pastoor van de toenmalige Marcusparochie: Harry Dumoulin (naar wie overigens later een bruggetje is genoemd tussen het Leypad en het Stroomdalpad). Niet alleen katholieken konden lid worden van hun club; iedereen was welkom. Dat was toen zo en dat is nog steeds zo. “Het ging de pastoor denk ik vooral om het samenbrengen van mensen,” aldus penningmeester Peter Mols. Voorzitter Adrie van der Horst beaamt dat: ” Dat vermoed ik ook. Wij waren er nog niet bij toen onze vereniging werd opgericht. Ik hoorde altijd dat het een hele sociale man was. Er was in die tijd volop werkloosheid dus waarschijnlijk heeft hij voor een zinvolle tijdsbesteding voor de ouderen willen zorgen.” Hun naam luidde heel lang ‘Ouderenbiljart’. En zo staat het trouwens deels nog steeds op de site van Ontmoetingscentrum De Coppele, hun thuisbasis. Dat klopt echter niet meer. “Sinds kort noemen we ons inderdaad ‘Seniorenbiljart de Coppele’,” aldus Adrie. “Dat klinkt iets minder oubollig.”

Door René de Jong

Het is dinsdagmiddag. We zitten met zijn drieën in een soort kleine vergaderruimte terwijl een groepje mannen in de grote zaal aan twee speeltafels aan het biljarten is. Peter (73): “Wij hebben geen statuten, zijn niet bij de bond aangesloten, staan niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en hebben geen eigen site. Reglementen hebben we wèl en daarin staat dat leden ten minste 55 jaar moeten zijn. Waarom dat dit zo is geregeld, weet ik niet precies. Omdat wij altijd op dinsdag- en vrijdagmiddag spelen, kun je in elk geval niet overdag werken. Dat is duidelijk.”

Adrie (81): “Wij hebben momenteel 19 leden. Liefst zouden we er een man of 5 of 6 bij hebben zodat we één extra team hebben voor de Oisterwijkse competitie. Geïnteresseerden mogen vanzelfsprekend vrijblijvend komen kijken. Of vrouwen ook welkom zijn? Ja natuurlijk! Graag zelfs! Tot nu toe is dat bij ons nog nooit gebeurd. In de ruim twintig jaar dat ik nu lid ben, heb ik ooit éen keer tegen een dame gespeeld voor de competitie. En ik verloor van haar ja. Het blijft om wat voor reden dan ook een typische mannensport. Alleen bij poolen zie je regelmatig speelsters rondlopen. Je hoeft echt niet zo heel goed te kunnen spelen; als je maar een beetje bij onze club past, is het al gauw goed.“ Peter: “De meeste van onze leden wonen hier in de wijk maar af en toe verhuist er eens iemand naar de andere kant van Oisterwijk. Maakt allemaal niks uit. Het gaat ons vooral om de gezelligheid.”

Kapstok

Adrie: “ Kijk, wij zijn misschien niet zo bekend maar wij vervullen een belangrijke sociale functie binnen de gemeenschap. Biljarten is de kapstok maar het is natuurlijk veel meer! Mensen ontmoeten elkaar, lief en leed wordt met elkaar gedeeld, vereenzaming wordt voorkomen, vriendschappen ontstaan. De sfeer is gewoon prima bij ons. Beetje plagen af en toe, beetje uitdagen: het hoort er allemaal bij. Voor die € 95 jaarcontributie hebben we een hoop lol samen.” Peter: “Bovendien vinden sommige echtgenotes het ook bijzonder plezierig dat manlief af en toe eens weg is haha.”

Ze hebben altijd hun basis in de Coppele gehad. Alleen toen het oude wijkgebouw werd vervangen door het huidige, zaten ze noodgedwongen een tijdje in barakken aan de Sportlaan. Adrie: “ We hebben het hier goed naar ons zin. Wij betalen huur en het centrum geeft ons bijvoorbeeld elk jaar een nieuw laken op beide tafels. Ja, goede service hé? Oh ja, ze hebben ook het meubilair nog pas vernieuwd. Kortom, niks te klagen.”

Libre

Ze vertellen voornamelijk libre te spelen. Naast vrij biljarten onder elkaar, bepalen ze in een interne competitie jaarlijks wie clubkampioen wordt. Niet zonder trots vertelt Peter dat hij dat nu (toevallig) is. “Maar hij had wel erg veel geluk!” voegt Adrie er plagerig aan toe. “Een mazzeltje hebben we zelfs naar hem genoemd: een ‘Molske’ heet dat.” Het derde blok wordt gevormd door de eerdergenoemde Oisterwijkse buitencompetitie. “En ook die hebben we wel eens gewonnen” aldus Peter.

Jubileum

En nu staat dus het 40-jarig jubileum voor de deur. Adrie;” Ja, toch wel uniek natuurlijk. We hebben er zin in.” Peter: “ Ik zit in de feestcommissie. Veel mag ik er nu niet over vertellen. We hebben maar een beperkt budget, maar we gaan er de 26-e september zeker iets moois van maken!” Adrie, ten slotte: “Jammer alleen wel, dat je bijna nergens in het dorp nog kunt biljarten. Vroeger stond in elk café wel een tafel; nu kun je er alleen nog in ‘Café ’t Molentje’ voor terecht. De jeugd kent het zodoende niet meer. Het is een fantastische sport en buitengewoon gezond. Het is zowel goed voor je mentale gesteldheid als voor je sociale contacten, maar je blijft ook in beweging. Ik kan het iedere senior aanraden!”

Als biljarter kortom, kun je tegen een stootje…

[KADER]

Naam: Seniorenbiljart De Coppele

Opgericht: 1985

Site: via www.ocdecoppele.nl

Aantal leden: 19

Clublokaal: Ontmoetingscentrum De Coppele